KNIHA VS. FILM: Me before you (Než jsem tě poznala)

24. srpna 2016 v 11:40 | Diki |  KNIHA VS. FILM
Zdravím všechny milovníky knih!
Dneska mám pro vás první srovnání knihy a filmu, konkrétně půjde o Me before you (Než jsem tě poznala).


Me before you (Než jsem tě poznala)

základní informace o filmu:
  • režije: Thea Sharrock
  • knižní předloha: Jojo Moyes (recenze ZDE)
  • herecké obsazení: Sam Claflin, Emilia Clarke, Vanessa Kirby, Samantha Spiro, Jenna Coleman, Matthew Lewis, Charles Dance a další
  • kamera: Remi Adefarasin
  • scénář: Jojo Moyes
  • rok a místo vydání: 2016, USA
  • žánr: romantický, drama
  • délka: 110 minKnihu jsem sice přečetla už před čtrnácti dny, ale musela jsem si všechno nechat uležet v hlavě a to je důvod, proč film přišel na řadu až teď.
Opět se mi vyplatilo, že jsem nejdříve četla knihu a až pak viděla filmové zpracování. Z filmu jsem byla mile překvapena, jelikož jsem nevěděla, co mám od něj očekávat - jestli bude film dobře zpracovaný, nebo ne. Díky tomu jsem neměla příliš vysoké očekávání. Měla jsem obavy, že mě film zklame, jelikož se mi kniha opravdu líbila a jak to tak bývá, kniha je většinou lepší než film, ale zklamání se naštěstí nekonalo.
Samozřejmě nemůžete čekat, že ve filmu bude všechno, co je v knize, ale hlavní a důležité momenty a zvraty jsou ve filmu dobře zachyceny. A jelikož jsem četla nejdříve knihu, tak jsem si spoustu dalších detailů doplňovala do filmu prostřednictvím mé představivosti (snad chápete, co tím chci říci Usmívající se). Takže za mě musím říct, že se mi film líbil a šel pěkně podle dějové linie v knize. A jak se líbil film vám, splnil vaše očekávání, nebo vás oproti knize zklamal?
Mějte se nádherně a užívejte poslední týden prázdnin!

Facebooková stránka ZDE

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Inka Inka | Web | 25. srpna 2016 v 15:47 | Reagovat

V tomto případě se mi líbil film i kniha, dokonce moc!

2 Albertsworn Albertsworn | E-mail | Web | 4. června 2018 v 22:15 | Reagovat

The prostate gland is a vital portion of a male's the reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate gland is situated just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be really really irritating and inconvenient for that patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also known as prostatitis, is easily the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years of age. Infections from the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of most varieties of prostate infection. It is caused by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of the particular defect in the gland as well as the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be caused by trauma to the urinary tract or by infections originating from other parts of the body. A patient may experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal with the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not even to establish the cause of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and high lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some from the actions and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for health and wellness and it'll also maintain the urinary track clean.

2. Some studies advise that several ejaculations weekly will help to prevent cancer of the prostate.

3. Eat red meat without excess. It has been shown that consuming over four meals of beef every week will increase the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most important measure to consider to make sure a healthy prostate is usually to go for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you ought to choose prostate examination at least once annually.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama